Slideshow

Задум проекту – показати літературний процес від прадавніх часів до сьогодні як живе і цікаве явище без запаху нафталіну. А тих, хто бажає і не наважується спробувати себе у ролі письменника, – переконати, що це простіше, ніж здається.

Ми хочемо дати слухачам те, що у них не буде шансів почути в рамках стандартної шкільної програми. Познайомити їх із письменниками, що стали «живими класиками», з авторами, які не набагато старші за них самих, проте вже досягли певного успіху, показати, що «бути письменником» – це доля не лише обраних членів Спілки письменників. Відкрити альтернативні, «глибинні» можливості прочитання тексту. Дати ґрунт для роздумів, «заразити» інтересом, порушити низку питань і спонукати «копати» самостійно.

Лектори – сучасні письменники (поети і прозаїки), літературознавці, викладачі та кандидати наук. Кожен із них говоритиме на тему, в якій є фахівцем, якою «горить».

«Література і соціум сьогодні»

Блок Перший

1.1. Людина і книга. Чи актуальний цей взаємозв’язок сьогодні і чому?

Чим відрізняється свідомість людини, яка читає багато книжок, від свідомості того, хто цієї пристрасті позбавлений? Чи обов’язково читати для того, щоб бути розумним? Чи може книга нашкодити свідомості?
Читає Юлія Джугастрянська

1.2. Історія книгодруку в Україні – від Ярослава Мудрого до процесу створення книжки сьогодні.

Історія грамотності України і шлях створення книги. Хто за часів середньовіччя міг дозволити собі розкіш мати книжки? Історія носіїв інформації від керамічних табличок і папірусів до цифрового формату. А також – які етапи створення проходить книга сьогодні? Як відбувається редагування, узгодження тексту, добір ілюстрацій?

1.3. Книжковий бізнес сьогодні. Проблема кількості, якості та популярності.

Ще кілька десятиліть тому книжка проходила жорсткий контроль і цензуру. Сьогодні ж видати книгу може будь-хто, хто має кошти. Як навчитись орієнтуватися у книжковому світі сьогодні та знаходити «свою» літературу?

1.4. Грань фантастичного.

Що таке «фантастична література»? Наскільки коректним є таке виокремлення жанру? Чи зараховувати до фантастики, наприклад, стародавній епос? А «Майстра і Маргариту»? А «Лісову пісню»? Де критерії «реального» і «фантастичного» в літературі? Чому нас притягує елемент нереального?

1.5. Електронна література – нова форма чи нові сюжети?

Цифрова література – це не лише новітня форма читання, а й також абсолютно нові та незвичні можливості прочитання і створення тексту, неможливі у паперовому варіанті.

1.6. Огляд найпопулярніших українських видавництв.

Що робить видавництво успішним? Чи можливо досягти успіху в книговиданні, не працюючи на догоду масовим потребам? Які сучасні видавництва в Україні досягли успіху і в чому їхній секрет?

1.7. Переклад чи співавторство?

Перекладач певною мірою стає «другим автором» твору, проте геній другого, на відміну від першого, полягає у мистецтві наслідувати максимально наближено. Мистецтво перекладу подібне до мистецтва снайпера.

1.8. Українці, відомі в світі.

Автори, яких перекладають іноземними мовами, фактично представляють країну світові. Саме завдяки їм, часом більше, ніж через політичні події, іноземці створюють своє уявлення про країну. Хто ж сьогодні представляє Україну і якою її бачать у світі?

1.9. Магічне в літературі.

Елементи, що стають «приворотним зіллям» у книжці. Особливості їх дії. Як їх приготувати й ідентифікувати у тексті?

«Історичні віхи – найяскравіші моменти і постаті від апокрифів до “двотисячників”»

Блок Другий

2.1. Перші пам’ятки української літератури. Києво-Печерський патерик, апокрифи, «Повість минулих літ». У чому цінність і прихована сила цих стародавніх літописів?

Перші пам’ятки не мають нічого спільного зі «світською», художньою у нашому розумінні літературою. На перший погляд видаються нудними і моралізаторськими. Проте з роками до них тягне повернутися і перечитати. В чому цей магнетизм, магія і глибина стародавньої літератури?

2.2. Українське бароко. Котляревський. Роль гумору в літературі.

Як зароджувалася «світська» література, чому перші її приклади і досі не лишають байдужими. Бурлеск і травестія як методи в літературі – тоді і сьогодні.

2.3. Сковорода у контексті історії світової думки. Паралелі з мислителями інших країн.

Поет, байкар, мислитель і мандрівник. Український Діоген, близький із японським Рьоканом. Стрижень філософії Сковороди, її роль сьогодні.

2.4. Шевченко без постаменту. Тренд Революції гідності.

Відомий із першого класу трагічний образ Кобзаря став одним із символів Революції гідності. Його зображували на графіті, цитати використовували як гасла. Колективна свідомість намацала жилку у творчості Тараса Григоровича, яка не втратила своєї актуальності. В чому секрет генія?

2.5. Ангели в українській літературі.

Як у літературі зображують янголів? Хто вони і яку роль відіграють у сюжетних хитросплетіннях? Звідки вони походять? Чи з Біблії, чи з міфів, чи з уяви автора? А може, янгол – то лише метафора?

2.6. Невідомий Вінграновський.

Його неофіційно називають «секс-символом шістдесятників» через незвичайну вроду. Він один із небагатьох, хто не піддавався тиску радянського уряду. Хлопець із села, який за роль в одному фільмі здобув міжнародне визнання, в один день прокинувшись знаменитим. Міфотворець, що видавав за правду вигадані речі. Найзагадковіша з таких історій – про коня Манюню, з яким буцімто подорожував степами на возі і на тому возі написав роман «Северин Наливайко»…

2.7. Дисидентство. Особливості українського літературного підпілля.

Самвидав. «Творчі кухні». Українська інтелігенція у вимушеній еміграції. Українське підпілля, його життя і найяскравіші персоналії.

2.8. Літературне угруповання «Бу-Ба-Бу». Роль в історії.

Це угруповання стало живою легендою, запозичивши щось від традиції доби Котляревського і показавши на практиці, як мистецтво і гумор здатні руйнувати імперії.

2.9. «Лякалки» в літературі.

Чому страх і містика настільки привабливі для читачів, зокрема для дітей? Які найяскравіші приклади «жахалок» спостерігаємо в сучасній літературі?

2.10. Російськомовна українська література.

Особливості сприйняття, аудиторія, російськомовні українські автори в світі.

2.11. Українська драма ХХ століття.

Невідомі сторони, унікальність. Найвидатніші постаті, твори і постановки. Нові форми вираження жанру. Перспективи розвитку.

2.12. Тур футуристів Донбасом.

Так склалося історично, що деякі тексти могли народитися виключно на певній землі. Як надихали ландшафти Сходу України Михайля Семенка та його однодумців?

«Література на практиці»

Блок Третій

3.1. Як молодому авторові заявити про себе в Інтернеті та знайти своїх постійних читачів? Інструменти, технології, поширені помилки.

Блог, власний сайт чи сторінка у соціальних мережах? Які переваги і недоліки кожної з форм? Як краще подати власні твори, як «із нуля» знайти читачів? Як просувати свої сторінки в Інтернеті?

3.2. Найважливіші події літературного життя. Огляд форумів і фестивалів. Літературні конкурси. Куди подати свої твори початківцям.

«Форум видавців», «Книжковий Арсенал», «Merіdian Czernowitz» – ці та інші назви звучать для книгомана як музика. Заходи, до яких готуються і на які чекають, мов на свято, до яких видавці поспішають видати літературні «свіжинки», де можна вживу поспілкуватися з літературними кумирами, де обговорюють, вигадують спільні проекти і знаходять близьких за духом людей. Огляд літературних конкурсів в Україні. Вимоги до конкурсантів кожного з них.

3.3. Літературні тусівки як явище. Огляд уже наявних, як започаткувати свою?

Це можуть бути заходи різного формату – від офіційних читань за посередництвом Спілки письменників до регулярних неформальних збіговиськ у кав’ярні чи просто неба для обміну свіжими літературними звершеннями. Нерідко такі тусівки переростають у знані потужні угруповання.

3.4. У пошуках власного стилю. Чого варто уникати авторам-початківцям.

Як напрацювати власний почерк, уникаючи наслідування кумирів, які найпоширеніші помилки молодих письменників? Як грамотно подати публіці написаний твір?

3.5. «Роуд сторі» сьогодні. Послідовники Джека Керуака в сучасній літературі.

Письменник – це не конче член Національної спілки письменників і навіть не конче людина, здатна вигадати закручений сюжет. Інколи для того, щоб ним стати, слід просто вийти на дорогу – і подальший сюжет підкаже подорож. Так свого часу робив представник «бітників» Джек Керуак, так зробили наші молоді автори Артем Чапай і Максим Кідрук.

3.6. Приховані рівні казки. Чим вони можуть бути корисні для сучасного автора і читача?

Казка, як і епос загалом, – це код етносу, певний магічний ключ до його душі. Проте, як і кожен код, він надійно захований, і прочитати його дано лише найбільш прискіпливим, упертим і наполегливим. Що ховають у собі українські казки?

3.7. Дитяча література як найвищий пілотаж майстерності.

Як привернути увагу найменшого читача? Чим можна його «відлякати»? Які книжки, поетичні й прозові, стали «культовими» для сучасних малюків? Дитячі видавництва.

3.8. Сучасна поезія, слем. Змішані жанри.

Як відрізнити сучасну поезію від графоманії? Яких найпоширеніших помилок припускаються початківці? Як уміло виконати твір, що таке авторський стиль виконання? Які існують приклади змішування поезії з іншими жанрами? Поезія як перформанс. Слем.

3.9. Основи літературної творчості.

Ця лекція розкриє всі тонкощі ремесла, які стануть у пригоді авторові «на злеті».

Практичне завдання

Практичних завдань (або проектів) може бути три варіанти.

1. Написання твору. Це може бути колективне гостросюжетне оповідання чи казка; серія віршів або кілька замальовок. До розгляду буде прийнято художні твори будь-якого обсягу й жанру. Важливо, щоб цей твір (або кілька творів) були створені під час роботи над проектом, а не раніше. Критерій оцінювання – наскільки твір спроможний зачепити за живе. Оцінюватимуть як сюжет, так і мову й образність. Подавати у текстовому вигляді (можливе виконання у відео- чи аудіозаписі). 2. Літературна критика. Команда має розглянути будь-який відомий літературний твір, або творчість автора загалом, або ж доробок групи авторів, певний період чи явище в історії літератури. Наприклад: чим поезія Франка досі актуальна і цікава для наших реалій? Або ж навпаки: чому цей письменник більше не привертає уваги читача? Або: образ жінки у ранній творчості Оксани Забужко. Або: чим український модернізм відрізняється від європейського? Кут зору і тематика можуть бути будь-якими, рефлексії – як позитивними, так і негативними. Критерії оцінювання – нестандартність, свіжість погляду, обґрунтованість. Спосіб подачі – текст. 3. Виконання твору. Це може бути міні-перформанс або виступ, де команда (чи її обраний представник) демонструє неординарне, яскраве подання твору іншого автора. Це може бути традиційне, артистичне виконання або навпаки – химерний перформанс із залученням музики, фотопроекції, акторської майстерності тощо. Форма подачі – відеозапис.

Тарас Прохасько

Лариса Ніцой

Артем Захарченко

Леся Вороніна

Ірена Крпа