Програма «Відкриваємо Україну» має на меті пробудити для молодого покоління відчуття зв’язку з культурою і традиціями України. Але робити це ми хочемо так, як іще не робив ніхто: використовуючи сучасні методи і технології, цікаво, весело, свіжо, а водночас – глибоко й щиро.
Україна має велетенський потенціал. Але його потрібно розвивати й підтримувати, адже саме ви будете представляти обличчя нації. Звучить парадоксально, проте значною мірою у ваших руках майбутнє всіх нас. Саме тому ми вирішили започаткувати проект, який дасть вам змогу окремо від шкільної програми здобути знання про шість напрямів мистецтва і про те, як вони розвивалися в Україні, щоб ви змогли відкрити для себе Україну через її образотворче мистецтво, музику, літературу, кіно, танці і моду. Однак цей проект скаже вам не лише про мистецтво в Україні, а радше розповість про світові тенденції і їх розвиток в Україні. Щоб усе це не залишилося просто словами, ми пропонуємо вам самим розробити власні проекти, які допоможуть вам та іншим відкрити для себе нову і сучасну Україну – створену вашими руками.

Наше завдання – створити програму, яка протягом п’яти місяців дасть вам можливість спробувати нові галузі та реалізуватись у них під проводом знаних майстрів, встановити через цю діяльність глибший зв’язок зі своєю землею. Те, що сьогодні видається занудними заняттями від дзвінка до дзвінка, завтра може стати захопленням і «справою життя». Ми хочемо показати, що займатися мистецтвом в Україні просто і доступно кожному. Сучасні зірки літературних, музичних і арт-тусівок ще вчора так само сиділи за шкільними партами.
Кожен проект у викладі матеріалу показуватиме не тільки історичний аспект розвитку цього напряму мистецтва, а й сучасні тенденції, зокрема – практичні поради, як знайти себе і свій стиль у кожному напрямі.
Важливо те, що у проекті ви братимете участь не самі, а з командою однодумців у школі. Можливо, це також допоможе вам знайти близьких за інтересами людей, з якими ви й далі спілкуватиметеся після закінчення програми і в майбутньому створюватимете власні проекти.
Програма «Відкриваємо Україну» дасть нагоду знайти не лише талановитих учнів, а й талановитих викладачів, які в рамках проекту куруватимуть команду своєї школи. Їм разом із учнями треба буде переглянути відеоуроки і допомогти дітям під час створення проекту: з щоденної ролі вчителя доведеться перейти у роль радника і товариша, допомогти учням обрати з розмаїття їхніх ідей найкращу і втілити її в спільному проекті. Прикметно, що керівника обираєте саме ви – того, кому довіряєте найбільше.
Для наповнення програми відеоуроків ми обрали митців і фахівців різних галузей, щоб вони поділилися з вами своїм досвідом і стали вашими натхненниками у різних напрямах мистецтва. Щоб усе організувати, ми залучили волонтерів-кураторів напрямів, які допоможуть вам підготувати проект і дадуть відповіді на ваші запитання.

Як працює програма
Основою програми буде дещо видозмінена схема дистанційного здобуття знань. Ми створюємо єдину інформаційну онлайн-базу, до якої може приєднатися будь-який учень старших класів будь-якої української школи.
Проте у своєрідному змаганні проектів наразі братимуть участь команди зі шкіл 11 міст Донецької та Луганської областей (Краматорськ, Слов’янськ, Дружківка, Сєвєродонецьк, Рубіжне, Лисичанськ, Красноармійськ, Костянтинівка, Артемівськ, Волноваха, Миколаївка). Автори проектів-переможців кожного етапу виграють поїздку на екскурсію і навчальний семінар до Києва. Команда, яка набере максимальну кількість балів упродовж усього курсу, отримає змогу поїхати на фестиваль за кордон за кошт Фонду. У процесі навчання буде вручено проміжні призи.
Структура програми міститиме кілька основних частин:
1. Електронна навчальна база зі всіма матеріалами щодо кожного етапу. Це будуть відеолекції, текстові матеріали, інструкції та методички, які буде розміщено на сайті проекту.
2. Онлайн-спілкування учасників програми. Між усіма учасниками буде налагоджено спілкування на форумі та в закритих групах у соціальних мережах. Таким чином, усі студенти зможуть напряму спілкуватися з викладачами, а також обговорювати власні проекти між собою.
3. Лекції в містах. У кожному місті, де є учасники програми, на початку кожного курсу проводитимуть чотиригодинні лекції-начитки, протягом яких учні знайомитимуться з кураторами і менторами курсу, а також отримуватимуть матеріали і знання, які допоможуть їм надалі самостійно проходити той чи той навчальний етап, зокрема їм буде надано диски з відеолекціями курсу. Для лекцій у містах ми використовуватимемо місцеві будинки культури або ж додаткові приміщення з потрібною для занять інфраструктурою. Стартова лекційна начитка буде справжньою конференцією, на якій виступатимуть не тільки викладачі та ментори, а й запрошені зірки.
4. Перегляд відеолекцій. Отримавши матеріали курсу, учні організовують спільні перегляди відеоуроків, після яких за бажанням відбуваються тестування з ключових питань лекції. За правильні відповіді команді нараховуватимуть додаткові бали. Вам буде запропоновано 15 роликів тривалістю 20 хвилин кожен для спільного перегляду. Таким чином, вам треба буде зібратися п’ять разів, переглянути по три ролики і всією командою дати відповіді на ключові питання. Також ви отримаєте 15 роликів для особистого перегляду: вони допоможуть освоїти практичні знання, необхідні для підготовки власного проекту.
5. Практичні заняття. У фіналі кожного з навчальних етапів ви під дистанційним керівництвом менторів готуєте свої проекти. Виконання учнівського проекту є обов’язковою умовою закінчення курсу й отримання сертифіката. Фінальні проекти з кожного етапу будуть спрямовані на розкриття теми навчання в локальному контексті для кращого розуміння свого регіону. Всі фінальні колективні проекти створюють під керівництвом куратора курсу, надалі їх використовуватимуть у комунікаційних кампаніях Фонду.
Кожен етап буде присвячений певній темі. Наразі ми визначили шість основних напрямів: музика, література, хореографія, відео/кінематограф, фото/образотворче мистецтво, мода. Кожен етап триватиме три тижні. На першому тижні учні отримують одну лекцію-презентацію проекту і матеріали відеоуроків. Після прослуховування лекції школярі переходять до перегляду відеоуроків, які вони мають переглянути протягом першого і другого тижня. Третій тиждень проекту призначений для спільної роботи учнів над проектом, який має розкрити їхнє розуміння напряму. Після подання проекту відбувається конкурс проектів, а команда розпочинає вивчення наступного проекту, якщо вона на нього зголосилася.
Таким чином, за п’ять місяців ви можете осягнути чималий обсяг матеріалу і спробувати свої сили у всіх напрямах. Або ж тільки у тих, етапи яких ви оберете на свій смак.
Участь у проекті безкоштовна і добровільна.

Кожна команда може взяти участь у всіх шести напрямах проекту: музика, образотворче мистецтво, кіно, мода, література, танці, – а може обрати один чи кілька з них. Що більшу кількість напрямів обере команда, то більший шанс виграти головний приз. Команда обирає з-поміж учителів школи куратора, який допомагатиме учням під час підготовки проекту, а також повезе команду переможців до Києва. Поміж учасників команди учні обирають капітана, який буде представником команди і контактною особою для організаторів.
Команда зголошується до участі шляхом заповнення анкети на сайті проекту. В анкеті необхідно вказати дані учасників команди і вчителя-куратора, а також зазначити, в яких напрямах проекту команда хоче брати участь. Після заповнення анкети команда отримає від керівника проекту:
- повідомлення про те, що команду зареєстровано для участі в проекті;
- адресу кабінету своєї команди на сайті проекту;
- розклад презентацій курсів у своєму місті;
- строки подачі проектів щодо кожного з шести напрямів.
Презентація кожного напряму відбувається в центральному залі міста, куди сходяться команди з усіх шкіл, що зголосилися, і де відбувається чотиригодинна начитка теми. Саме там учні отримають методичку з усіма правилами проекту, диски з відеоуроками і матимуть змогу поспілкуватися з керівниками напрямів. Начитка виглядає як перформанс, у якому беруть участь куратори мистецького напряму і зірки: вони консультуватимуть школярів у разі потреби під час підготовки власного проекту з цього напряму.
Після презентації учні збираються командами п’ять разів для перегляду трьох роликів по 20 хвилин, які становлять п’ять годин обов’язкових відеоуроків із відповідного напряму. Наприкінці кожного перегляду команди заповнюють онлайн-тестування, яке показує, чи вони закріпили знання з відеолекцій. Для проходження до півфіналу команда має набрати в тестуванні певний бал, встановлений журі.
Додатково вдома учні переглядають ще 15 роликів по 20 хвилин. Таким чином вони засвоюють п’ять годин обов’язкових і п’ять годин додаткових відеоуроків, необхідних для того, щоб зрозуміти історію виникнення напряму, а також практичні поради для створення проекту. Після закінчення двотижневого курсу відеоуроків команди мають тиждень, щоб підготувати свій проект. Проект – це презентація командою засвоєних знань із курсу, відповідно це може бути музична композиція, пісня, перформанс, кіно, анімація, проект власного модного бренду, есе чи вірш, загалом те, що відповідатиме мистецькому напряму, який вивчали учні. Кожен напрям матиме свої визначені критерії оцінювання проекту, які допоможуть вам зрозуміти, на що слід робити акценти у власному проекті. У разі виникнення запитань у процесі роботи команди можуть звертатися до кураторів напряму, які робили презентацію в їхньому місті.
Проект слід надіслати не пізніше 24:00 дня, вказаного в завданнях команди.
Ваш проект буде розміщено на сайті «Відкриваємо Україну». Після його розміщення відбудеться голосування за найкращий проект напряму. Учні можуть залучати до голосування на сайті своїх друзів і знайомих з рідного міста, а також з інших міст України. Чотири проекти, які наберуть найбільшу кількість голосів, і один проект, обраний кураторами напрямів, пройдуть до півфіналу. У півфіналі професійне журі, яке складатиметься з фахівців напряму і зірок, обере команду-переможця, яка поїде до Києва.

Конкурс відбуватиметься у два етапи: спершу всі роботи буде викладено на сайті проекту, і будь-хто може за них проголосувати онлайн. Ті чотири команди, які наберуть найбільшу кількість балів, виходять у наступний тур. У першому турі одну команду, яка перейде в наступний тур, також обирає журі, що складається з кураторів напрямів. Таким чином, у півфінал виходять п’ять команд. У півфіналі журі проводить конкурс і відбирає з п’яти команд одного переможця напряму, який поїде до Києва на фестиваль і майстер-класи від зірок. Отже, до Києва поїдуть шість команд, кожна з яких переможе в одному з напрямів проекту. На фіналі в Києві оголосять загального переможця, який отримає головний приз – поїздку за кордон. Загального переможця визначать шляхом підрахунку балів, які набрала кожна команда за участь у кожному напрямі проекту. Таким чином, переможцем може стати лише та команда, яка взяла участь у всіх шести напрямах і отримала найбільшу кількість балів. Критерії оцінювання журі й вибору фіналіста буде описано додатково.